بازار رمزارز‌ها یک کلاهبرداری بزرگ تاریخی محکوم به شکست؟!


مخاطب ۲۴– به نقل از تحریریه؛ «نوریل روبینی» اقتصاددان مشهور، بازار ارز‌های دیجیتال را به عنوان «اکوسیستمی کاملاً فاسد» محکوم به شکست دانست و برخی از بازیگران بزرگ آن را پس از یک فروپاشی بزرگ «مردان کلاهبردار» توصیف کرده است.

بازار رمزارزها یک کلاهبرداری بزرگ تاریخی محکوم به شکست!

او در سخنرانی خود در هفته مالی ابوظبی در روز چهارشنبه، از «چانگ پنگ ژائو» مدیر عامل بایننس، معروف به CZ انتقاد کرد و خواستار آن شد که صرافی رمزنگاری او تحت بررسی دقیق قانون‌گذاران قرار بگیرد.

روبینی در روز در نشستی که از سوی CNBC مدیریت و برگزار شد، اظهار داشت: هفت ویژگی اصلی برای رمزارز وجود داشت: مخفی کاری، فاسد، سرشار از کلاهبرداری، مجرمانه، دلالانی کلاهبردار، تبلیغات اغواکننده و در نهایت، ژائو.
وی افزود: درس چند هفته اخیر این است که این گروه از افراد باید از این حوزه بروند.

بازار ارز‌های دیجیتال پس از سقوط ناگهانی هفته گذشته FTX که یکی از بزرگترین صرافی‌های رمزنگاری است، دچار آشفتگی بی سابقه‌ای شده است. طبق گزارش‌ها بیش از ۱۰۰ هزار طلبکار و بدهی‌هایی بین ۱۰ تا ۵۰ میلیارد دلار برای این شرکت به ثبت رسیده است.

پس از اعلام ورشکستگی، میلیون‌ها دلار ارز دیجیتال در آخر هفته از کیف‌پول‌های FTX خارج شد و اعتماد به این صنعت را تضعیف کرد.

 

بازار کریپتو پس از سقوط FTX دچار بحران شدیدی شد به نحوی که ارزش کل بازار تمام توکن‌ها نسبت به رکوردی که در سال گذشته ثبت شده بود، بیش از ۷۰ درصد کاهش یافته است.

بایننس ابتدا قبل از خروج از معامله، روی خرید رقیب شکست خورده خود حساب باز کرده بود. با این حال، روبینی خاطر نشان ساخت که بایننس تفاوت چندانی با FTX ندارد.
وی گفت: من نمی‌توانم باور کنم که CZ و Binance مجوز فعالیت در امارات را داشته باشند، اما در بریتانیا ممنوع هستند و حتی از سوی وزارت دادگستری ایالات متحده به دلیل پولشویی تحت تحقیق قرار دارند.

فعالیت بایننس در اواخر ژوئن در انگلستان ممنوع شد. علاوه بر این قانونگذاران در سنگاپور این شرکت را مجبور کردند خدمات خود را در این کشور محدود کند. با این وجود شرکت در ایالات متحده، از طریق یک شرکت اسپین آف به نام Binance US، که از ماه می‌تحت نظارت بوده است، فعالیت می‌کند.

روبینی، استاد دانشگاه نیویورک و مدیر اجرایی Roubini Macro Associates، پس از پیش‌بینی بحران مالی سال‌های ۲۰۰۸-۲۰۰۹ به شهرت رسید و توسط وال استریت به «دکتر عذاب» ملقب شد.منبع