جابجایی 500 بیت کوین در 2 هفته گذشته


نهنگ‌ بیت کوین چیست؟

در ابتدا باید به مفهوم نهنگ ارز دیجیتال یا نهنگ بیت کوین پرداخت. یک نهنگ بیت کوین در قالب یک کیف پول ارز دیجیتال، مقدار قابل توجهی از پادشاه ارزهای دیجیتال را نگهداری می‌کند. در واقع نهنگ‌ها، آدرس کیف پول‌هایی هستند که مقدار زیادی رمزارز را در خود جای داده‌اند. نگاه بیشتر سرمایه گذاران به این نهنگ‌ها است و هر فعالیت آنها به شکل قابل توجهی بر خرید و فروش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال تاثیر می‌گذارد.

این سرمایه داران بزرگ مانند نهنگ‌های غول آسای اقیانوس هستند که نسبت به ماهی‌های کوچک، بزرگ‌تر بوده و بر زنجیره غذایی و رفتارشان تاثیر دارند. طبق آمار BitInfoCharts، چهار کیف پول بیت کوین ۳/۴۹٪ از کل کوین‌ها را در ماه می ۲۰۲۲ در اختیار داشتند. در عین حال، ۱۰۰ کیف پول برتر نیز ۱۵/۳۶٪ درصد از کل بیت کوین را در کیف پول خود ذخیره کرده‌اند.

جا به جایی این ۵۰۰ بیت کوین چگونه فاش شد؟

مارتون (Maartunn)، نویسنده و ناظر بازار CryptoQuant در حساب توئیتری خود (@JA_Maartunn) فاش کرد که این ۵۰۰ بیت کوین به یک کیف پول ناشناس منتقل و بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ خریداری شده‌اند. ارزش این کوین‌ها ۹/۶ میلیون دلار است. این تحلیلگر از SOAB (Spent Output Age Bands) برای تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به این جابه‌جایی و مقصد این بیت کوین‌ها استفاده کرده است. ابزار SOAB برای محاسبه مدت زمانی که یک کوین در یک آدرس خاص باقی مانده است، استفاده می‌شود.

نمودار به اشتراک گذاشته شده توسط این تحلیلگر، افزایش شدیدی را نشان نمی‌دهد که این موضوع، احتمال واریز شدن این تعداد بیت کوین به یک صرافی را رد می‌کند. در واقع، میزان ورودی به صرافی‌های بزرگ خرید بیت کوین در زمان تراکنش، جهش قابل توجهی را نداشته است. بنابراین احتمال جابه‌جایی پورتفولیو می‌تواند هدف این تراکنش باشد.

هدف از انتقال این بیت کوین‌ها چیست؟

به نقل از والکس، جا به جایی و انتقال کوین‌های قدیمی از نظر زمانی، نشانه خوبی از بازار نیست. هر چند، این امکان وجود دارد که این انتقال فقط جابه‌جایی بین کیف پول بیت کوین یک فرد یا گروه باشد. هدف این کار معمولاً به منظور فروش انجام می‌شود، اگر مقصد این کوین‌ها یک صرافی متمرکز باشد. بنابراین، نمی‌توان هدف اصلی این جابه‌جایی را به طور قطع مشخص کرد. خرید BTC و نگهداری این تعداد برای مدت طولانی، نشان می‌دهد که این نهنگ حوصله زیادی به خرج داده است! در ماه آگوست نیز گزارشی مبنی بر خرید بیت کوین به تعداد ۱۳۲,۸۷۸ کوین، به ارزش ۲/۹۰۹ میلیارد دلار منتشر شد. این نهنگ جدید در حال حاضر مالک ۰/۷۰٪ بیت کوین‌های در گردش است.

سابقه انتقال‌های بزرگ بیت کوین

این انتقال بیت کوین از حساب‌های غیر فعال، اولین مرتبه نیست که انجام می‌شود. مارتون (Maartunn) در تاریخ ۱۵ اکتبر نیز در مورد یک آدرس کیف پول خرید بیت کوین غیر فعال که یک تراکنش ۵۰۰۰ BTC را انجام داد، توئیت و اطلاع رسانی کرده بود. درست در روز بعد در ۱۶ اکتبر ۵۰۰۰ بیت کوین دیگر نیز به بلاک منتقل شد.

این بیت کوین‌ها در محدوده زمانی یکسانی قرار دارند (بین ۷ تا ۱۰ سال) که این موضوع ارتباطی بین این دو تراکنش را نشان می‌دهد. با این حال نمی‌توان به طور قطع گفت که این نهنگ بیت کوین، همانی است که معامله را انجام داده است. مارتون همچنین افزوده است: «این موضوع اتفاقی نیست، اما واقعاً یک سرمایه گذار با تجربه در بازار است که می‌خواهد از آن خارج شود».

داغ‌ترین خبر؛ انتقال ۳۵۰۰ بیت کوین دیگر

به نظر می‌رسد که این انتقال ۵۰۰ بیت کوین در دو هفته گذشته چراغ را روشن کرده و برای اولین بار از سال ۲۰۱۱ یک نهنگ بیت کوین، تعداد ۳۵۰۰ BTC را به کیف پول‌های جدید منتقل کرده و فرمت آدرس را از P2PKH به P2SH تغییر داده است. بر اساس داده‌های بلاک چین، هفت کیف پول خرید BTC غیر فعال در ۱۱ نوامبر، شروع به انتقال در مجموع ۳۵۰۰ بیت کوین، معادل ۶۰.۶ میلیون دلار را به آدرس‌های جدید کرده‌اند.

جالب است بدانید که کارمزد تراکنش یکی از این ۵۰۰ تراکنش فقط ۰/۰۰۰۱۱۳۸۳ BTC یا ۲/۰۰ دلار بوده است. این تراکنش‌ها توسط محقق و توسعه دهنده بلاک چین، کیریل کرتوف (Kirill Kretov)، در یک پست لینکدین علامت گذاری و نمایش داده شد. هر یک از ۷ آدرس ذکر شده، ۵۰۰ بیت کوین را برای حدود ۱۱ سال نگهداری می‌کردند و این انتقال در سال ۲۰۲۲ اولین معامله آنها است.

جمع بندی

با توجه به اخبار و اطلاعات فاش شده، به نظر می‌رسد که بسیاری از نهنگ‌های ارز دیجیتال شروع به فروش یا جا به جایی آنها کرده‌اند. هدف از این تراکنش‌ها به طور دقیق مشخص نیست اما قطعاً می‌تواند بر بازار خرید و فروش بیت کوین و حتی قیمت ‌‌BTC تاثیر گذار باشد. همان طور که عنوان شد، این موضوع می‌تواند به دلیل نوسان و افت قیمت‌ پادشاه ارزهای دیجیتال باشد. باید منتظر ماند و دید که آینده محبوب‌ترین ارز بازار کریپتو چه خواهد بود. برای اطلاع از قیمت بیت کوین و خرید آن می‌توانید به صرافی Wallex مراجعه کنید.

* این مطلب رپرتاژ آگهی میباشد و سایت شما نیوز هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.منبع