همه بلد شده‌اند ساپینتو را عصبانی کنند/ استقلال مراقب گربه سیاهش باشد/ حریفان استقلال ضعف خود را با دفاع اتوبوسی پوشش می دهند


علی چینی، بازیکن و مربی اسبق استقلال در گفت و گو با خبرورزشی، درباره بازی استقلال مقابل تیم هوادار اظهار داشت: تیم هوادار یک تیم قابل احترام است. این تیم با اینکه بازی خوبی به نمایش می‌گذارد اما در جدول جایگاه خوبی ندارد بنابراین نباید این تیم را دست کم گرفت، چرا که ممکن است این تیم شگفتی‌ساز شود و بیاید یقه استقلال را بگیرد.

وی افزود: با اینکه این تیم به لحاظ نفری شرایط نسبتا متوسطی دارد و در جدول در رده های پایین قرار گرفته اما ساکت الهامی سرمربی هوادار در این سالها به نوعی تبدیل به گربه سیاه استقلال شده و قطعاً در این بازی هم به دنبال امتیازگیری از استقلال است.

مربی اسبق استقلال افزود: هوادار به احتمال زیاد می آید تا با یک کار دفاعی و بازی بسته حداقل امتیاز را داشته باشد و البته نیم نگاهی هم به ضدحملات خواهد داشت. برای استقلال برد یک بر صفر یا چهار بر صفر فرقی نمی کند چون هر دو سه امتیاز دارد. بنابراین باید باهوش عمل کند. گرچه آوراژ گل خوب است اما مهم برنده شدن است.

چینی خاطرنشان کرد: قطعاً ساپینتو که در هفته های اخیر مقابل تیم هایی با لاک بسته دفاعی بازی کرده باید روش باز کردن لاک دفاعی حریفان را به شاگردانش آموخته باشد. تنها راه رسیدن به دروازه این تیم ها دور کردن بازیکنان نشان از محوطه جریمه است.

بازیکن اسبق استقلال درباره بازگشت ساپینتوبه محوطه فنی نیمکت استقلال بعد از سه بازی دوری گفت: قطعا حضور سرمربی کنار تیم اهمیت زیادی دارد. بودن مربی با سرمربی بسیار متفاوت است. سرمربی می تواند هوشیاری و انگیزه بیشتری به تیمش بدهد، ضمن اینکه به سرعت و در لحظه نظراتش را به بازیکنان منتقل می کند اما ساپینتو باید مراقب باشد.

همه بلد شده‌اند ساپینتو را عصبانی کنند/ استقلال مراقب گربه سیاهش باشد/ حریفان استقلال ضعف خود را با دفاع اتوبوسی پوشش می دهند

چینی تاکید کرد: با توجه به اتفاقات ۱۰ هفته گذشته حالا بازیکنان و داوران فهمیده اند که ساپینتو خیلی زود از کوره در می رود بنابراین وظیفه خسرو حیدری و بیژن طاهری است که او را هوشیار نگه دارند تا آتو دست حریف و داور ندهد. ساپینتو با تمرکز لازم حتما می‌تواند تیمش را هدایت کند و می تواند هیجانش را هم بروز بدهد اما نباید عصبانی شود و یا تحت تاثیر داور قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: متاسفانه یکسری از داوران، عاشق کارت دادن هستند تا بگویند که ما برایمان فرقی نمی کند به چه کسی کارت می دهیم. بنابراین باید حواسش کاملا جمع باشد. در فوتبال اروپا هم بارها دیده ایم مربی هایی مثل سیمئونه و یا گواردیولا که لب خط از کوره درمی روند اما هرگز رو به داور و یا نیمکت حریف اقدامی انجام نمی دهند.

کارشناس فوتبال کشورمان درباره صحبتهای ساپینتو در نشست خبری که گفته سبک دفاع بسته و اتوبوسی به فوتبال ایران ضربه می‌زند گفت: با او موافقم! شما دیدید به تازگی لایپزیش توانست رئال مادرید را شکست بدهد. این نشان می دهد فوتبال باید رو به جلو باشد نه دفاعی. متاسفانه برخی مربیان می خواهند ضعف تاکتیکی شان در مواجهه با استقلال را با فوتبال بسته و تدافعی پوشش بدهند. آقای مربی که روی صندلی می نشینی و پاهایت را باز میکنی و دست به سینه از گرفتن یک امتیاز مقابل استقلال به خودت می‌بالی، اوج افتخار شما با تیمت قرار گرفتن در رده های هشتم و نهم جدول مسابقات است. فوتبال دفاعی، بسته و اتوبوسی، افتخار ندارد. تو نه با تیمت قهرمانی می شوی و نه سهمیه میگیری.

همه بلد شده‌اند ساپینتو را عصبانی کنند/ استقلال مراقب گربه سیاهش باشد/ حریفان استقلال ضعف خود را با دفاع اتوبوسی پوشش می دهند

وی ادامه داد: البته باعث تأسف بیشتر این است که این آقایان هر سال هم تیم می گیرند، چون دلال‌های خوبی دارند .ولی همین افراد هستند که در طول فصل باعث پایین رفتن سطح کیفی مسابقات میشوند تا یک باشگاه بزرگ را مثلاً در رده های هشتم، نهم و دهم جدول حفظ کنند.

چینی یادآور شد: لیگ برتر جای تیم‌هایی مثل مس رفسنجان، نساجی مازندران یا ملوان بندر انزلی است که می آیند و مقابل تیم‌های بالا و پایین جدول فوتبال بازی می کنند. فوتبال پر از کارهای تاکتیکی، رد و بدل شدن توپ و رفت و برگشتهاست. ایستادن درون ۱۸ قدم و زیر توپ زدن که فوتبال نیست، ضد فوتبالی است که مربوط می شود به عهد تیرکمان شاه! آن دورانی که اکبر میثاقیان با همین روش تیم هایش را به میدان می فرستاد.منبع