راه اندازی ریال دیجیتال (رمز ریال) به کجا رسید؟


به گزارش نبض بازار، ریال دیجیتال این ارز دیجیتال که گاهی «ریال کوین» نامیده می‌شود، ممکن است اقتصاد دیجیتال ایران را بهبود بخشد، اما برخی نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی دارند.

یک ارز دیجیتال ملی در حال ورود به ایران است و بانک مرکزی در حال برنامه ریزی برای راه اندازی پروژه آزمایشی «ریال دیجیتال» در روز‌های آینده است.

انتظار می‌رود ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) که به آن «ریال کریپتو» نیز گفته می‌شود، در نسبت ۱:۱ به ریال، واحد پول ملی، ثابت بماند. این بدان معناست که قیمت ارز دیجیتال ایران به ازای هر واحد ارز ملی معادل ریال آن در حساب بانک مرکزی می‌باشد.

تاثیر رمز ارز ملی بر اقتصاد ایران

ریال دیجیتال می‌تواند با تلاش‌هایی برای مهار تورم افسار گسیخته ایران که اکنون بیش از ۴۰ درصد است مرتبط باشد.

اگر این پروژه به درستی اجرا شود، تنها در بخش دیجیتال می‌تواند به جلوگیری از تورم کمک کند. تورم ناشی از خلق پول، وام‌های بدون پشتوانه و پول بدون پشتوانه است، بنابراین اگر پول در گردش را بردارید و همان مقدار را به ریال دیجیتال منتشر کنید، می‌تواند به تورم کمک کند، مشروط بر اینکه نتوانید از ریال دیجیتال برای تخصیص استفاده کنید. وام و اعتبار که باعث افزایش مقدار ریال دیجیتال در گردش می‌شود.

بانک مرکزی اواسط سال گذشته اعلام کرد که می‌خواهد رمز ارز ملی بر پایه ریال راه‌اندازی کند تا با انتشار رمز ریال، افراد اسکناس ریال خود را تحویل بانک مرکزی دهند و رمز ریال تحویل بگیرند. البته رمز ریال قابل استفاده برای سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جایگزین اسکناس خواهد شد.

در این زمینه، بانک مرکزی هدف خود از طراحی رمزریال را تبدیل اسکناس به یک موجودیت قابل برنامه‌ریزی و برنامه‌نویسی اعلام کرده تا با این فرآیند پول دارای موجودیت هوشمند شود.

مسئولان بانک مرکزی درباره ویژگی‌های رمز ریال اینگونه توضیح داده‌اند که در رمزریالی که در داخل گوشی قرار می‌گیرد، بانک به عنوان شخص سوم و واسط که امکان انتقال وجه را فراهم می‌کند، حذف و عین پول و اسکناسی که در جیب داریم به صورت الکترونیک منتقل می‌شود.

البته یکی از ویژگی‌های حائز اهمیت رمز ریال در مقایسه با اسکناس، سطح امنیت بالای آن اعلام شده است؛ اینگونه که طراحی رمز ریال به صورتی است که ردیابی وجوه در آن به طور دقیق قابل انجام بوده و حتی در صورت سرقت اطلاعات رمز ریال و هک گوشی تلفن هوشمند توسط سارقین و هکر‌ها امکان ردیابی آن وجود دارد.

درباره اینکه چه زمانی رمز ریال منتشر خواهد شد، رئیس کل بانک مرکزی پیش از این به ایسنا اعلام کرده بود که تا پایان شهریور ماه اجرای آزمایشی ریال دیجیتال آغاز خواهد شد.

سپس این وعده زمانی به پایان مهر ماه رسید و صالح آبادی ابراز امیدواری کرد تا در مهر ماه وارد مرحله آزمایشی گسترده‌تر ریال دیجیتال خواهد شد، اما در مهر ماه هم خبری از ریال دیجیتال نشد.

رئیس کل بانک مرکزی، ۲۳ شهریور ماه از اجرای مرحله پیش آزمایشی رمز ریال بانک مرکزی خبر داده و گفته بود که طی روز‌های اخیر فرایند پیش از راه اندازی آزمایشی رمز ریال با رقم یک میلیارد تومان و با ارائه رمز ریال به تعداد محدودی از افراد شروع و عملا مرحله پیش آزمایشی آن در دو بانک ملی و ملت اجرایی شده است.

وی درباره جزئیات راه‌اندازی پیش آزمایشی رمز ریال نیز اعلام کرده بود که دو فروشگاه برای استفاده از این رمز ریال تعیین شدند و کار در مرحله قبل از آزمایشی را آغاز کرده‌اند.منبع