تولید خودرو سنگین 28.5 درصدی افزایش یافت


به گزارش خبرگزاری فارس، دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان پایش بخش حقیقی اقتصاد ایران در شهریور ماه 1401 بخش صنعت، معدن آورده است که تحلیل روند رشد بخش صنعت از جنبه‌های مختلف عامل کلیدی در تحلیل‌های خرد و کلان اقتصاد و یکی از ارکان تصمیم‌گیری در حوزه اقتصاد است. 

براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در شهریور 1401 شاخص تولید رشته فعالیت خودرو و قطعات بر مبنای شرکت‌های بورس نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش 28.5 درصدی و نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش 67.6 درصدی و نسبت به ماه قبل افزایش 29.7 درصدی داشته است. 

همانطور که در نمودار یک و دو نشان داده شده مهمترین دلیل افزایش در شاخص‌تولید و فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات نسبت به ماه مشابه سال قبل و همچنین نسبت به ماه قبل، رشد قابل توجه تولید و فروش در زیر بخش «خودرو سنگین» بوده است. 


نمودار یک – رشد شاخص تولید و فروش زیر بخش‌های خودرو و قطعات نسبت به ماه قبل (درصد)

 


نمودار دو – رشد شاخص تولید و فروش زیربخش های خودرو و قطعات نسبت به ماه قبل (درصد)

به گزارش فارس، امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت نیز گفت: بالاترین نرخ رشد در بین بخش‌های مختلف اقتصاد در ۶ ماهه امسال به بخش خودرو و قطعات با حدود ۲۲ درصد رشد تعلق دارد و بعد از آن ماشین‌آلات و تجهیزات با ۱۶.۲ درصد رشد در رتبه دوم قرار می‌گیرد.

سخنگوی وزارت صمت بیان داشت: صنعت خودرو و قطعات در نیمه امسال به رکورد رشد 21.9 درصدی رسید.

وی  افزود: در مورد صنعت خودرو و قطعات رشد شهریور امسال نسبت به مرداد( ماه قبل) ۱۱.۵ درصد بود که نشان می‌دهد، تولید خودرو در مسیر درست و افزایشی قرار دارد.

به گزارش فارس براساس برنامه تحولی صنعت خودرو راهبردهای صنعت خودرو شامل ارتقا فناوری و نوآوری در طراحی و ساخت خودرو، اصلاح ساختار مالی و سهامداری شرکت‌های خودروسازی، ارتقا توانمندی‌های و همافزایی خودروسازان و تامین کنندگان، اصلاح ساختار زنجیره ارزش صنعت خودرو، ارتقا جایگاه ایران در زنجیره ارزش بین‌المللی صنعت خودرو است. 

پایان پیام/ این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنیدمنبع