کدام ارزهای دیجیتال در سال گذشته بیش ترین نوسان را داشته اند ؟نوسان، جزء جدانشدنی بازار ارزهای دیجیتال و موضوعی بسیار مهم برای در نظر گرفتن در هنگام خرید ارز دیجیتال است. زیرا دارایی‌های دیجیتال همواره با حرکات شدید به سمت بالا و پایین، روبرو می‌شوند. با این حال گروهی به نام نوسان‌گیران که بخش بزرگی از سرمایه‌گذاران را تشکیل می‌دهند، با هدف کسب پاداش بیشتر، ریسک بزرگتری را اتخاذ می‌کنند و به سراغ پرنوسان‌ترین ارزهای دیجیتال می‌روند. این مقاله، به معرفی چند ارزهای دیجیتال می‌پردازد که در سال گذشته بیشترین نوسان‌ها را داشته‌اند و گزینه خوبی برای معامله به سبک نوسان‌گیری بوده‌اند.

۱. دوج کوین

دوج کوین (DOGE) در نقش یکی از پرنوسان‌ترین دارایی‌های صنعت کریپتوکارنسی طی چند سال اخیر ظاهر شده است. دوج که معروف‌ترین ارز دیجیتال گروه میم‌ کوین‌ها است، به لطف لوگو شاخص خود از یک سگ شیبا اینو که در رسانه‌های دیجیتال بسیار محبوب است، به محبوبیت رسید.

علاوه بر این، دوج به دلیل حمایتی که ایلان ماسک از این رمزارز به عمل آورد، با نوسانات و تغییرات قیمتی منظمی مواجه شده‌است. این توکن بین ماه‌های ژانویه تا می ۲۰۲۱ افزایش خیره کننده ۱۳۹۰۰٪ را در قیمت خود تجربه کرد.

۲. اتریوم

اتریوم (ETH) بزرگترین آلت‌کوین است که در زمان نوشتن این مقاله، ارزش بازار آن ۱۶۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ دلار را رد کرده‌است. با این وجود، شرایط نامطمئن اقتصاد جهانی این توکن را به یک دارایی پرنوسان در سال ۲۰۲۱ تبدیل کرده‌است. اتریوم پس از رسیدن به بالاترین قیمت تاریخی خود یعنی ۴۹۰۰ دلار در نوامبر ۲۰۲۱، در اکتبر ۲۰۲۲ با قیمت ۱۳۲۵ دلار معامله می‌شود. با این حال، چنین کاهش قیمتی ممکن است با ارتقاء اتریوم ۲.۰ که احتمالا سرمایه گذاران بیشتری را جذب خواهد کرد، جبران شود. زیرا انتظار می‌رود که اتریوم ۲.۰ مقیاس پذیری شبکه را بهبود بخشیده و کارمزد گس را کاهش دهد.

البته پس از این ارتقاء که مرج (Merge به معنای ادغام) نام دارد و انتظار می‌رود که تا قبل از پایان سال ۲۰۲۲ انجام شود، اتریوم به طور بالقوه همچنان نوسان خواهد داشت و در چشم نوسان‌گیران دارایی جذابی برای خرید ارز دیجیتال خواهد بود. علی‌رغم نوسانات و بالا و پایین‌هایی که قیمت اتریوم در طول تاریخ تجربه کرده‌است، هم اکنون در رشد بیش از ۱۷۵۰۰۰ درصدی نسبت به اولین روز خود قرار دارد.

۳. شیبا اینو

پس از محبوبیت دوج کوین و به اوج رسیدن میم کوین‌ها، در چند سال گذشته ارزهای دیجیتال اسپین آف بسیاری ایجاد شده‌اند. در سال ۲۰۲۰، شیبا اینو به‌عنوان یک توکن ERC-20 راه‌اندازی شد و خود را به عنوان «قاتل دوج کوین» به بازار عرضه کرد. این ارز دیجیتال که پس از چند ده برابر کردن سرمایه خریداران خود در اوج محبوبیت و توجه قرار گرفت، توسط شخصی ناشناس با نام مستعار «ریوشی» ایجاد و به دنیای کریپتو عرضه شده است.

امروزه تقریباً غیر ممکن است که بخواهید وارد دنیای خرید ارز دیجیتال شوید بدون آن‌که شیبا اینو چندین بار در مقابل چشمتان رژه برود.

۴. دی‌سنترالند

دی‌سنترالند یک پلتفرم برای خرید و فروش املاک و مستغلات مجازی است که توسط بلاک چین اتریوم پشتیبانی می شود. اصلی‌ترین چیزی که در دی‌سنترالند خرید و فروش می‌شود، توکن LAND به معنای زمین است. یک توکن ERC-721، که همانطور که از نام‌ش پیداست، نشان دهنده یک قطعه زمین مجازی است.

LAND را می‌توان با MANA خریداری کرد؛ یک توکن ERC-20 که به عنوان ارز دیجیتال بومی دی‌دسنترالند عمل می‌کند. خرید ارز دیجیتال MANA نه تنها با هدف معامله املاک مجازی انجام می‌شود، بلکه با توجه به نوسانات شدیدی که دارد، گزینه‌ای فوق‌العاده برای نوسان‌گیری است.

MANA پس از عرضه خود در سال ۲۰۱۷ با قیمت ۰/۰۲۵ دلار، تا پایان سال ۲۰۲۱ به سقف تاریخی ۵/۹۰ دلار افزایش قیمت یافت. پس از آنکه دی‌سنترالند به عنوان یکی از بزرگترین رمزارزهای متاورس ظهور کرد، این توکن نیز سطوح بالایی از نوسانات را تجربه کرد.

۵. سولانا

سولانا (SOL) یک بلاک‌چین منبع باز محبوب است؛ به عبارت ساده، این بلاک‌چین سوابق تراکنش‌ها را در دسترس عموم نگه می‌دارد و بدین ترتیب شفافیت را برای همه سرمایه‌گذاران فراهم می‌سازد. سولانا با استقرار قراردادهای هوشمند در شبکه خود، هم‌اکنون می‌تواند پروتکل‌های مختلف مالی غیرمتمرکز (DeFi)، برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) و NFTها را پوشش دهد.

در حالی که اتریوم بزرگترین بلاک چین حامی قراردادها و پروتکل‌های هوشمند است، سرمایه گذاران به دلیل هزینه‌های بالای تراکنش و سرعت پایین آن، به دنبال یک جایگزین هستند. سولانا می‌تواند تا ۶۵۰۰۰ تراکنش در ثانیه را انجام دهد؛ در حالی که این عدد در اتریوم فقط ۱۷ تراکنش در ثانیه است. SOL، توکن بومی سولانا از ۰/۷۸ دلار در سال ۲۰۲۰ به سقف تاریخی ۲۶۰ دلار در سال ۲۰۲۱ رسید. با این حال، این توکن از سال ۲۰۲۱ با سطوح بالایی از نوسانات مواجه شده است و در زمان نوشتن این مقاله با قیمت ۳۲/۹۵ دلار به ازای هر توکن معامله می‌شود.

منبع :

https://www.namehnews.com/منبع