ساخت ارز دیجیتال؛ چگونه یک ارز دیجیتال جدید ایجاد کنیم؟با افزایش روزافزون گرایش افراد برای سرمایه‌گذاری و فعالیت در حوزه رمز ارزهای دیجیتال، طراحی و تولید ارزهای جدید نیز افزایش‌یافته است. در چند سال اخیر بسیاری از استارتاپ‌های نوپا با استفاده از ساخت رمز ارز و فروش توکن در عرضه اولیه، موفق به جذب سرمایه زیادی شده‎اند.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند ساخت رمز ارزهای دیجیتال بسیار دشوار و گاهی نیز غیرممکن است اما مطمئن باشید درصورت داشتن دانش و تجربه کافی، ساخت ارز دیجیتال در این حوزه آسان و امکان‌پذیر است. در این مقاله سعی داریم شما را با نحوه‌ی ساخت ارزهای دیجیتال آشنا سازیم پس تا پایان ما را همراهی کنید.

چند روش برای ساخت ارز دیجیتال جدید وجود دارد؟

در این بخش روش‌های ساخت ارز دیجیتال جدید را بررسی می‌کنیم و مسیر را برایتان مشخص خواهیم کرد. برای این کار 3 روش وجود دارد که به شرح ذیل است:

بلاکچین خود را بسازید.

روش اول بدین‌صورت است که باید ارز مبتنی بر پلتفرم بلاکچین را از همان ابتدا برای پشتیبانی از رمز ارز خود ایجاد نمایید. در این روش دست شما به‌عنوان خالق ارز دیجیتال باز است و بیشترین میزان آزادی را در طراحی ارز موردنظرتان دارید. این کار به مهارت کد نویسی و درک عمیق از شبکه‌ی بلاکچین نیاز دارد بنابراین چنانچه برنامه‌نویس نیستید باید شخصی را دعوت به کار کنید تا کارها را باهم پیش ببرید.

کد فناوری بلاکچین موجود را تغییر دهید.

دومین روش برای ساخت ارز دیجیتال تغییر کد بلاکچین موجود است. این روش نسبت به روش اول پیچیدگی کمتری دارد زیرا نیازی به ایجاد شبکه‌ی بلاکچین جدید نیست؛ بااین‌حال هنوز هم به تخصص و مهارت‌های برنامه‌نویسی و نیز درک کامل پلتفرم بلاکچین و زیرساخت‌های این شبکه احتیاج دارید.

فراموش نکنید که پیش از هر اقدامی باید با شبکه‌ی بلاکچین به‌طور کامل آشنا شوید، برای این منظور می‌توانید در کلاس‌های مربوطه شرکت نمایید و آموزش‌های لازم را ببینید.

ارز دیجیتال جدیدی را در پلتفرم موجود ایجاد نمایید.

روش سوم در مقایسه با دو روش دیگر چندان فنی و نیازمند دانش کامل برنامه‌نویسی نیست. در این روش باید ابتدا ارز جدیدی را در پلتفرم بلاکچین موجود تولید کنید. درواقع آنچه از ایجاد ارز جدیدی در شبکه‌ی بلاکچین حاصل می‌شود، توکن نام دارد که شکلی از پول نقد دیجیتال است.

زمانی که صحبت از توسعه ارزهای دیجیتال و ایجاد ارزهای جدید می‌شود، مسیر همیشگی برای ایجاد ارز دیجیتال جدید در بلاکچین موجود، از طریق بلاکچین اتریوم است. هنگامی‌که یک توکن به این روش ایجاد می‌کنید، به آن توکن ERC20 می‌گویند. پس از ایجاد توکن خود، لازم است تا آن را به لیست موجود در کارگزاری‌های ارزهای دیجیتال وارد نمایید تا کاربران به توکن شما دسترسی داشته باشند. هرگز تصور نکنید که این کار ساده‌ای است، در حقیقت راهی که در پیش گرفته‌اید مسیری پرهزینه و پیچیده است که با تلاش و صبر شما طی خواهد شد.

مراحل تولید ارز دیجیتال جدید

برای موفقیت در مسیر تولید ارزی نو، تهیه‌ی نقشه‌ی راه و مشخص کردن مراحل ضروری است. در این بخش مراحل ایجاد ارز دیجیتال جدید را برایتان مشخص می‌کنیم. مراحل این فرآیند به شرح زیر است:

هدف‌گذاری

ابتدایی‌ترین گام، تعیین هدف است. ابتدا با خود فکر کنید چرا قصد ایجاد ارزهای جدید را دارید؟ به این فکر کنید که آیا ارز تولیدی شما مشکلی از مشکلات کاربران را حل خواهد کرد یا خیر؟ ارز شما چه مزیت‌ها و معایبی نسبت به دیگر ارزها خواهد داشت؟

پس از آن‌که به تمام این سؤال‌ها اندیشیدید و جواب قانع‌کننده‌ای برایشان پیدا کردید، نام و لوگویی برای طرح خود انتخاب نمایید.

مکانیسم اجماع را انتخاب کنید.

مکانیسم یا سازوکار اجماع، مجموعه‌ای از پروتکل‌هایی است که برای تأیید تراکنش‌ها بدون نیاز به‌واسطه انجام می‌پذیرد. مکانیسم اجماع شامل اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) است که باید با توجه به شرایط خود یکی را برگزینید.

پلتفرم بلاکچین مناسبی برای توکن خود برگزینید.

در این مرحله لازم است تا پلتفرم بلاکچینی مناسب و مطابق با مکانیسم اجماع انتخاب نمایید. اگر از مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده کنید، باید بلاکچین بیتکوین را برگزینید. در مقابل اگر می‌خواهید از مکانیسم اجماع سهام (PoS) استفاده کنید، می‌توانید از پلتفرم‌های مختلفی ازجمله اتریوم (Ethereum) و کاردانو (Cardano) برای این کار بهره ببرید.

نودها یا گره‌ها را طراحی کنید.

در این مرحله لازم است تا در مورد نحوه کار بلاکچین تصمیم بگیرید و نودها را بر اساس آن طراحی نمایید.

معماری بلاکچین را فراموش نکنید.

حالا باید تصمیم بگیرید که چند سکه ایجاد کنید. ایجاد تعادل در این مرحله بسیار مهم است؛ زیرا اگر سکه‌های زیادی ایجاد کنید، احتمالاً ارزش بسیار کمی خواهند داشت. از سوی دیگر، اگر سکه‌های کمی ایجاد کنید، ممکن است همه کاربران قادر به خرید ارز دیجیتال شما نباشند.

رابط کاربری خود را طراحی کنید.

رابط کاربری یکی از مهم‌ترین ملاک‌ انتخاب ارز از سوی کاربران است؛ بنابراین در طراحی آن دقت کنید تا پروژه‌ی ساخت رمز ارزتان با شکست مواجه نشود.

ارز دیجیتال خود را قانونی کنید.

جنبه‌های قانونی پروژه‌ی خود را بررسی نمایید و درصورت لزوم از مشاوران حقوقی کمک بگیرید.

ارز دیجیتال خود را توسعه دهید.

برای رشد و توسعه‌ی ارز دیجیتال خود باید آن‌ را به کاربران معرفی کنید. تا وقتی کسی ارز دیجیتالی را نشناسد آن را نمی‌خرد؛ برای این منظور تمرکز بر بازاریابی و تبلیغ ارز جدیدتان نیز مهم است.

ایجاد ارز دیجیتال جدید چقدر طول می‌کشد؟

اگر قصد ایجاد ارز دیجیتال جدیدی را دارید از همان ابتدا باید توجه داشته باشید که فرآیند تولید ارز، کار ساده‌ای نیست و احتمالاً 6 ماه تا 1 سال طول خواهد کشید، اما می‌توانید این کار را طی چند روز یا چند هفته نیز انجام دهید. البته این زمان به دانش و ابزارهای موجود نیز بستگی دارد. پیشنهاد ما این است که با اراده‌ی قوی وارد میدان شوید تا به هدف خود برسید. مهم نیست چه مقدار طول بکشد، بلکه تلاش و نتیجه‌ی کارتان از همه‌چیز مهم‌تر است.

هزینه ایجاد ارز دیجیتال جدید چه مقدار است؟

از مهم‌ترین سؤالاتی که درباره تولید ارزهای جدید ذهن افراد را به خود درگیر می‌کند، میزان هزینه‌ای است که باید برای این کار اختصاص دهند. هزینه‌ی ایجاد ارز دیجیتال جدید به دو عامل مهم بستگی دارد؛ یکی نوع ارزی است که می‌خواهید تولید کنید و دیگری نیازهای تجاری و ابزاری است که در مسیر به آن‌ها احتیاج پیدا می‌کنید. بااین‌حال اگر تنها قصد ایجاد سکه‌ی ساده‌ای را دارید، هزینه‌ی چندانی برایتان نخواهد داشت؛ اما هرچه میزان توقع و هدف شما بیشتر و والاتر باشد، به طبع هزینه‌ی کارتان نیز بیشتر خواهد شد.

 

سخن پایانی

به خاطر داشته باشید، در دنیایی که روبه‌پیشرفت است، شما نیز می‌توانید فردی تأثیرگذار باشید. برای این کار لازم است ابتدا هدف و مسیر خود را مشخص کنید و پس از یادگیری مهارت‌ها و تهیه‌ی ابزار لازم و نیز سرمایه‌ی اولیه دست‌به‌کار شوید. فراموش نکنید که با این کار قدم بزرگی برمی‌دارید و فرد تأثیرگذاری در حوزه‌ی رمز ارزهای جهان خواهید بود. امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد و نکات مفیدی را آموخته باشید.

توصیه می‌کنیم مقاله معرفی بهترین و امن ترین کیف پول های ارز دیجیتال را مطالعه کنید.منبع