ماجرای بیت کوین و ارزهای دیجیتال از کجا آغاز می‌شود؟


در روزهایی که خرید بیت کوین به عنوان یک گزینه جدی سرمایه‌گذاری مورد بررسی قرارگرفته است؛ بد نیست به این سؤال نیز بپردازیم که ماجرای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال از کجا شروع شد؟ اگر به دنبال خرید ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین هستید؛ مرور داستان شکل‌گیری بیت کوین و ارزهای دیجیتال به‌هیچ‌عنوان خالی از لطف نیست.

تاریخچه بیت کوین

بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال در سال ۲۰۰۹ به وجود آمد و خود را به عنوان یک ارز رمزنگاری‌شده فردبه‌فرد یا peer-to-peer معرفی می‌کرد. ساختار بیت کوین با مفهوم بلاکچین گره‌خورده است. تاریخچه مفهوم بلاکچین به سال ۱۹۹۴ بازمی‌گردد. حتی ارز دیجیتال نیز به‌هیچ‌عنوان واژه جدیدی نیست و استفاده از آن به سال‌های ۱۹۸۰ برمی‌گردد. طبعاً ساتوشی ناکاموتو، بنیان‌گذار بیت کوین، از تمامی این موارد برای توسعه ایده بیت کوین استفاده کرده است؛ با این وجود می‌توان گفت که استفاده بیت کوین از مفهوم بلاکچین تا حد بسیار زیادی نوآورانه است.

خرید بیت کوین به آسان‌ترین روش ممکن

ماجرای شکل‌گیری بیت کوین ارتباط نزدیکی با بحران اقتصادی آمریکا در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ دارد. این بحران اقتصادی تا حدی جدی بود که در سپتامبر ۲۰۰۸ یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های آمریکا اعلام ورشکستگی کرد. این مسئله و تمامی مسائل مشابه با آن، منجر به بی‌اعتمادی نسبت به سیستم بانکداری متمرکز شد. در اینجا بیت کوین توانست در نقش خود به عنوان یک ناجی وارد عمل شود. بیت کوین به نسبت سیستم بانکداری متمرکز و ارز فیات (پول چاپی) دارای چندین مزیت بود. مهم‌ترین مزیت این بود که تمامی امور در بیت کوین به نحو غیرمتمرکز اداره می‌شد و هیچ فردی به طور مستقیم و غیرمستقیم قادر به دخالت در سیستم بیت کوین نبود. ساختار بیت کوین به فرد سومی برای تائید و کنترل تراکنش‌ها و مسائل مربوط به شبکه نیاز نداشت. نکته مهم دیگر این بود که بیت کوین برعکس پول فیات منابع محدودی داشت و امکان تولید بیت کوین بیشتر برای دست‌کاری و کنترل وضعیت اقتصادی وجود نداشت. با توجه به این مسئله ارزش بیت کوین برخلاف ارز فیات در گذر زمان کمتر نمی‌شد.

این دو مزیت در شبکه بیت کوین به مطرح‌شدن آن به عنوان یک سیستم پرداخت غیرمتمرکز کمک بسیار زیادی کرد. با این وجود، بیت کوین تا مدت‌ها به عنوان یک روش پرداخت مورد استفاده قرار نگرفت و صرفاً استخراج می‌شد تا اینکه در سال ۲۰۱۰ نخستین خرید با بیت کوین در تاریخ ثبت شد. در این تاریخ فردی دو پیتزا را به مبلغ ۱۰ هزار بیت کوین خریداری کرد. شاید این فرد با توجه به قیمت فعلی بیت کوین، امروز متضرر باشد؛ اما در نوع خودش تاریخ‌ساز شد.

پیدایش سایر ارزهای دیجیتال

بیت کوین اولین ارز دیجیتال است؛ اما به‌هیچ‌عنوان تنها ارز دیجیتال نیست. امروز ارزهای دیجیتال بسیار زیادی در جهان وجود دارد که شما می‌توانید برای خرید ارز دیجیتال هر کدام آن‌ها را در نظر بگیرید. داستان از این قرار است که بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال بسیار قدرتمند شروع به کار کرد اما با گذشت زمان، عده بسیاری معتقد بودند که بیت کوین کامل نیست. جست‌وجوها برای برطرف کردن مشکلات شبکه بیت کوین و یا ساخت بلاکچینی بهتر از بیت کوین، آغاز شد. به عنوان مثال در تلاش برای کم کردن زمان انجام تراکنش‌های بیت کوین، بلاکچین لایت کوین پا به عرصه ارزهای دیجیتال گذاشت. با هر راه‌حل، مشکل دیگری برای حل کردن پدید می‌آمد و نیاز تازه‌تری احساس می‌شد. قراردادهای هوشمند، اینترنت بلاکچین‌ها، برنامه‌های غیرمتمرکز، متاورس، توکن‌های غیرقابل تعویض، بازی‌های بلاکچینی و… هزاران امکانی است که امروز به لطف ارزهای دیجیتال وجود دارد و می‌توانند در کنار خرید بیت کوین گزینه سرمایه‌گذاری مناسبی باشند و آینده را تحت تأثیر خود قرار دهند.

خرید ارز دیجیتال از صرافی نوبیتکس

آیا خرید بیت کوین و ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری مناسبی است؟

به عقیده بسیاری از فعالان بازارهای مالی، آینده اقتصادی جهان در دست ارزهای دیجیتال است. با این وجود همچنان تحلیلگرانی هستند که با توجه به نوسانات بازار، سرمایه‌گذاری در بیت کوین را به نسبت بازارهای مالی سنتی، امن نمی‌دانند. بیت کوین از سال ۲۰۰۹ تا به امروز مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرده است و با این وجود در این مدت کوتاه به جایگاه بالایی دست پیداکرده است. میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان نه‌تنها با بیت کوین آشنا هستند که به آن باور دارند بلکه عده بسیاری نیز برای انتقال وجه و خرید از بیت کوین استفاده می‌کنند. با توجه به تمامی این موارد بسیاری از تحلیلگران معتقدند که بد نیست بخشی از سبد سرمایه‌گذاری خود را به بیت کوین و یا سایر ارزهای دیجیتال اختصاص بدهید.

خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در نوبیتکس

اگر به دنبال یک پلتفرم معتبر برای خرید بیت کوین یا به طور کلی خرید ارز دیجیتال هستید؛ صرافی نوبیتکس با بیش از ۴ میلیون کاربر یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست. نوبیتکس بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال در ایران است که از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند. شما می‌توانید با ثبت‌نام در صرافی نوبیتکس معامله ارزهای دیجیتال را آغاز کنید. علاوه بر این، با توجه به ذخیره‌سازی سرد ارز دیجیتال شما می‌توانید با خیالی آسوده ارزهای دیجیتال خود را در این صرافی نگهداری کنید. واریز آنی ریالی، خریدوفروش با تومان و تتر(دلار)، استفاده از حد ضرر، اعلان‌های تغییر قیمت، پورتفوی سود و زیان، تنوع شبکه انتقال ارز دیجیتال، آدرس منحصربه‌فرد کیف پول و انجام سریع سفارش؛ بخشی از امکانات صرافی نوبیتکس است.منبع