با این همه ستاره، پرسپولیس زشت بازی می‌کند!/ چرا در خانه و بیرون خانه با دو هافبک دفاعی بازی می‌کند؟


بهروز سلطانی با بیان این جمله ادامه می‌دهد: اگر نگاهی دقیق به اسامی‌بازیکنان پرسپولیس در دیدار با سپاهان اصفهان بیندازید متوجه می‌شوید غیر از ۱۱ بازیکن اصلی، نفراتی چون احمد گوهری، سینا اسدبیگی، محمدمهدی احمدی، وحدت هنانوف، سروش رفیعی، فرشاد فرجی، سیامک نعمتی، مهدی عبدی و وحید امیری نیز روی نیمکت حضور داشتند. امید عالیشاه، حامد پاکدل و دیاباته مصدوم هستند و در لیست قرار نگرفتند.

او خاطرنشان می‌کند : به نظر من پرسپولیس فعلی یکی از پرستاره ترین تیم‌های ۱۰ شاید هم ۲۰ سال اخیر پرسپولیس باشد اما نمی‌دانم چرا این تیم با دو هافبک دفاعی بازی می‌کند؟ استفاده از دو هافبک دفاعی برابر تراکتور و سپاهان اصفهان باعث شد  پاس‌های رو به عقب این تیم و پاس‌هایی که برای بیرانوند ارسال می‌شود بیشتر از پاس‌های رو به جلو شود. پاس‌های متعدد رو به عقب باعث می‌شود استفاده از ضد حملات به پایین ترین حد ممکن برسد و اصرار بیش از حد به پاس کاری‌های متعدد دست هر تیمی‌را باز می‌گذارد تا با پرس و فشار زیاد روی خط دفاعی پرسپولیس مانع از بازیسازی و حتی نتیجه گرفتن این تیم شود. کاری که تراکتور در تهران کرد و با ۹۰ دقیقه فشار سنگین روی مدافعان و هافبک‌های دفاعی عملا اجازه نداد پرسپولیس به روند مورد نظر گل محمدی دست پیدا کنند.

پیشکسوت پرسپولیس تأکید می‌کند: باز تکرار می‌کنم برای این پرسپولیس تفاوتی ندارد در تهران و ورزشگاه خانگی بازی می‌کنند یا در ورزشگاه حریف به میدان بروند. پرسپولیس چه مقابل سپاهان و چه مقابل ذوب آهن، فولاد، نفت مسجد سلیمان و هر تیم دیگری با دو هافبک دفاعی بازی می‌کند و اصرار به بازی عرضی و پاس‌های رو به عقب دارد.

بهروز سلطانی ضمن اشاره به رو شدن دست پرسپولیس برای سایر تیم‌ها و استفاده از یک تاکتیک خاص می‌گوید: با این همه بازیکن طراز اول و ملی پوش چرا پرسپولیس اصرار به استفاده از یک شیوه داشته و به توپ‌های پشت مدافعان حریف برای گلزنی چشم دوخته است؟ آن هم درحالی که تیم‌های حریف کاملا دست پرسپولیس را خوانده اند و کمتر اجازه خلق موقعیت به سرخ پوشان می‌دهند. پرسپولیس در ۱۸۰ دقیقه اخیر فقط و فقط یک موقعیت گل برای لوکادیا ساخته و پرداخته کرده که این مهاجم نیز همان توپ را از زاویه بسته به تیر دروازه زد.این پاس‌های متعدد عرضی و رو به عقب کمتر برای لوکادیا خلق موقعیت می‌کند به گونه‌ای که در بازی مقابل سپاهان حتی یک موقعیت گل جدی برای این مهاجم هلندی ساخته و پرداخته نشد.

با این همه ستاره، پرسپولیس زشت بازی می‌کند!/ چرا در خانه و بیرون خانه با دو هافبک دفاعی بازی می‌کند؟

دروازه‌بان اسبق تیم ملی و پرسپولیس از علیرضا بیرانوند نیز تعریف و تمجید کرده و یادآور می‌شود: حضور علیرضا بیرانوند درون دروازه پرسپولیس یک نعمت است. او به اوج تجربه و پختگی رسیده و درحال حاضر بهترین گلر ایران محسوب می‌شود و در دیدار با سپاهان اصفهان یک موقعیت تک به تک را از حریف گرفت و اجازه نداد پرسپولیس بدون امتیاز اصفهان را ترک کند. به نظر من او لیاقت ایستادن درون دروازه تیم ملی ایران را در دومین جام جهانی متوالی خودش دارد.

او همچنین به انتقاد از عملکرد مهدی ترابی می‌پردازد و می‌گوید: من دلیل اصرار سرمربی پرسپولیس به استفاده از مهدی ترابی نزول کرده در ترکیب اصلی را نمی‌دانم. این بازیکن در دو بازی گذشته بسیار ضعیف عمل کرد و باید با نیمکت نشینی تلنگر می‌خورد. در اصفهان و مقابل سپاهان اصلا یک حرکت درست و اصولی از ترابی ندیدیم. البته هر بازیکنی در دوران فوتبالش ممکن است دچار نزول شود اما این کادرفنی است که باید آن بازیکن را به اوج برگرداند. این مهدی ترابی با این شکل بازی، باری از روی دوش پرسپولیس برنمی‌دارد.

سلطانی در پایان هنوز هم امیدوارانه در مورد پرسپولیس صحبت کرده و خاطرنشان می‌کند: تازه هفته هشتم به اتمام رسیده است. پرسپولیس تا به این جای کار به واسطه تفاضل گل کمتر نسبت به گل گهر در حالی در رتبه دوم جدول قرار گرفته که در ۴ هفته پیاپی روی گلزنی‌های لوکادیا به صدر رسید و در دو هفته اخیر که پرسپولیس به پیروزی نرسیده این مهاجم هلندی به گل نرسیده است. اگر یحیی گل محمدی که مربی با تجربه‌ای هم شده بتواند تنوع و تغییر تاکتیکی در تیمش ایجاد کند با توجه به اینکه در این فصل نفرات خوبی در اختیار دارد می‌تواند باز هم به صدرجدول رسیده و حتی عنوان قهرمانی نیم فصل و پایان فصل را از آن خود کند.منبع